Jak na Program Polarr

Pokud uvažujete o dráze profi fotografa, je jisté, že se časem určitě nevyhnete placeným a náročnějším programům na úpravu fotografií.

Co když jste ale teprve v začátcích a investice do těchto programů se vám zdá zatím zbytečná? Nebo netoužíte po složitých a zdlouhavých úpravách v programech jako je např. Lightroom nebo Photoshop?

Pak přesně pro vás je dnešní článek o programu Polarr!

Polarr je moc šikovný software na úpravu fotografií. V základní verzi, podle mě dostačující, je ZDARMA, navíc, je to skvělý startovací program pro ty, kteří se chtějí opravdu rychle naučit upravovat fotografie.

Podíváme se na něj trochu z blízka porovnáním pro a proti:

VÝHODY:

  • Zdarma ( v základní verzi )
  • Jednoduše si jej stáhnete z webu přímo do počítače nebo mobilu
  • Velmi jednoduché a intuitivní ovládání
  • Existuje v mnoha variantách pro různé operační systémy

NEVÝHODY:

  • Nelze v něm pracovat s formátem RAW
  • Nemá dostupnou češtinu
  • Některé části programu ( typy úprav ) jsou jen u placené verze

A jaké v něm najdete funkce?

Například obsahuje mnoho filtrů, kterými si můžete fotografii obarvovat, tónovat apod.

Dále lze do fotografií vkládat text, u něhož vybíráte z několika fontů, kterých ovšem není mnoho. Text lze různě upravovat, včetně velikosti či inverze.

Ve složce ADJUTMENTS (úpravy ) najdete sekci Color ( barvy ), kde můžete upravovat teplotu barev, jejich nádech, živost nebo sytost.

V sekci Light ( světlo ) se dá upravovat expozice, kontrast, světla i stíny, bílá i černá.

Fotografie lze v Polarru také doostřovat a pracovat se zřetelností, to v sekci Detail

Nechybí ani sekce Vignette ( vinětace ), kde můžete fotografii ztmavovat nebo zesvětlovat okraje.

Jsou zde i sekce HSL, CurvesToning, kde je možnost spravovat odstíny barev, pracovat s křivkami nebo tónovat světla a stíny.

Polarr nabízí i sekci Distort ( zkreslení ), v níž můžete tzv. zkreslovat objektiv, ale nachází se zde i horizontální či vertikální zkreslení, čímž se dají fotografie různě „deformovat“.

Poslední dvě sekce Effects ( efekty ) a Grain ( zrno ) už ukrývají jen možnosti fotografii např. „roztřást“, rozebrat na pixely, „rozptýlit“ nebo jí přidat „šum“. Nevím sice, který z fotografů by chtěl své fotografie takto „vylepšovat“, nicméně, tato možnost tady také je.

Dále zde nechybí složka MASKS ( masky ), kde najdeme masku Barva, Štětec, Radial nebo Gradient. Funkce těchto sekcí je ale značně omezená v základní bezplatné verzi.

V Polarru samozřejmě nezapomněli ani na CROP ( ořez ), kde už jsou v sekci Aspect předchystány možnosti ořezu. Například na 1:41, 16:9, 3:2 apod. Můžete si zde fotografii též otáčet nebo zrcadlit.

No a nemůžeme zapomenout na poslední složku, kterou je RETOUCH (retuš). Zde si program sám vyhledá obličej a vy si pak podle svých představ hrajete s pletí, kde lze vyhlazovat, tónovat, pracovat se stíny a světly, odstíny či sytostí.

Dále je možnost také upravovat proporce jak tváře, očí tak i nosu, přímo upravovat velikost úst, kterým dokážeme přidat či ubrat na úsměvu. I bělení zubů není problém.

Polarr také myslí na Remove spot ( Odstranění skvrn/místa ) za pomocí Záplaty či Klonování, ale dle mého názoru je tento nástroj trochu nešťastně řešený.

Poslední sekcí ve složce RETUŠ je Liquify ( zkapalnění ), které je podle mě naopak velice jednoduché, rychlé a můžete s ním dosáhnout opravdu efektivních výsledků.

Velice zajímavou vychytávkou je, že si můžete při ukládání hotových fotografií nastavit i to, aby se společně s fotkou vymazal i tzv. Exif ( já tomu říkám občanka fotky, což je záznam o tom, čím byla fotografie pořízena, kdy, v kolik hodin a s jakým nastavením ) a navíc máte též možnost zvolit, zda ve fotografii uchováte údaje o poloze, kde byla pořízena. Pro někoho nepodstatné, pro např. rodiče, kteří fotografují své děti doma na zahradě a fotky pak různě sdílejí, možná zásadní věc, protože v exifu se budou dát vyhledat přesné souřadnice, kde byl snímek pořízen ( hlavně problém u fotek focených mobilem )

SHRNUTÍ:

Program Polarr je z mého pohledu velice šikovný a pro začínající fotografy, kteří nemají zatím žádné zkušenosti s úpravami fotografií, velmi vhodný, protože díky své jednoduchosti dává začátečníkům možnost rychle začít vcelku obstojně upravovat.

Co vidím jako největší nevýhodu, je, problém s formátem RAW. Polarr jej sice dokáže otevřít, ale v zápětí je převede do JPGu. Jinými slovy, v lepších programech byste pracovali s těmi opravdu mnoha daty, které RAW obsahuje, v Polarru máte k dispozici pouze zmenšený JPG. A s tímto je potřeba předem počítat a mít reálná očekávání.

Program si můžete stáhnout zde

ZÁVĚREM:

Zbývá mi už jen dodat, že v programu Polarr najdete také složku GUIDES (průvodci ), kteří vás programem mohou provést. Samozřejmě ale v angličtině nebo jiném nabízeném jazyku, mimo češtinu.

Pokud by vám více vyhovoval návod v češtině prostřednictvím videa se screenem obrazovky, můžete se přidat do mé facebookové skupiny FOTÍM KRÁSNÉ PORTRÉTY, kde tento video návod najdete v záložce Průvodci.

A to je už opravdu k dnešnímu článku vše, takže hurá do úprav, budu se těšit na výsledky.. 🙂

Krásný den,

s pozdravem Zuzka

Zuzka Hrušková
Jsem fotografka, lektorka a "zaříkávačka" začínajících a mírně pokročilých fotografů. Předávám své zkušenosti a vědomosti s lehkostí a radostí tak, aby mohl každý rychleji a snadněji začít fotit krásné portréty. Aniž by bylo nutné bojovat se svým fotoaparátem stejně, jako jsem ve svých začátcích bojovala já. Párkrát jsem měla i chuť fotoaparát zahodit a focení se vzdát. To jsem nakonec neudělala a tak můžu své nabyté vědomosti předávat svým klientům. A to mě opravdu naplňuje.