Fotografování v zimě

Zima je, pokud je tedy typická, krásným ročním obdobím pro focení. Působí až kouzelně a tajemně, když je všechno okolo nás tak „čisté“, ukryté pod peřinou sněhu a sníh se třpytí ve světle.

Ale je také samozřejmě spjatá s nízkými teplotami, se kterými se musíme vypořádat jak my, fotografové, tak i naše vybavení. Obzvlášť, pokud se teploty pohybují hodně pod bodem mrazu. Pak se může stát z fotografování opravdu výzva.

Tady je 6 tipů, které vám pomůžou fotografování v zimě zvládnout.

1. NEPODCEŇUJTE SVÉ OBLEČENÍ

Možná se vám bude tento tip zdát vtipný, protože je přece všem jasné, že se musíme do zimy dobře obléknout, ale myslím si, že určitě alespoň jednou každý z nás v zimě své oblečení podceníme.

Což nemusí být třeba taková hrůza, pokud jdeme někam na procházku, kdy se můžeme zahřát chůzí nebo si chvilku poběžet, ale co když stojíte na místě, fotíte portrét, který rozhodně nechcete mít rozmazaný?

Můžete mít dokonalou představu o výsledné fotografii, ale pokud se třesete zimou tak silně, že nezvládnete držet fotoaparát v klidu, vaše snaha bude marná.

Proto si radši vždy oblečte něco navíc, co můžete kdykoliv vyslíct, než aby vám byla zima. Já například uvažuji o koupi vyhřívaných rukavic. 😉

Nepodceňujte svoje oblečení

2. OPATRUJTE SI BATERIE

Před focením v zimě si vždy nabijte všechny baterie, včetně náhradních, na 100 %. V chladném počasí mají tendenci se rychleji vybíjet. A baterie moderních bezzrcadlovek ještě rychleji.

Doporučuji nosit náhradní baterie nejlépe v kapse někde na těle, kde jim bude teplo. U vybitých baterií můžete takto získat i nějaké procento energie navíc, a baterii po chvíli znovu na pár snímků použít.

Mějte vaše baterie v teple

3. POLO/AUTOMATICKÉ REŽIMY

Spousta fotografů používá na focení například režim Priorita clony nebo jiné polo/automatické režimy. U těchto nastavení používá fotoaparát svoje vnitřní měření, aby vypočítal správnou expozici.

Tady nám může vzniknout problém. Pokud je napadlý jasný bílý sníh, bude takto nastavený fotoaparát chtít expozici ztmavit. Což způsobí, že sníh na fotce bude zašedlý.

Ano, dá se to následně upravit v editačním programu, ale za mě je to zbytečná ztráta času, když tomu můžu předejít už při focení, a to buď používáním Manuálního režimu, anebo Kompenzací expozice např. u režimu Priorita clony.

Šedý sníh nevypadá dobře

4. NEDÝCHEJTE NA ČOČKU OBJEKTIVU

Známe to všichni. Pokud dýchneme na sklo, zamlží se. Pokud na sklo dýchneme v silném mrazu, může vzniknout tzv. „Mléčná námraza“, která může rozmrzat i hodiny.

Otírání nedoporučuju – tím námrazu spíš rozmažete, v horším případě by mohlo dojít i k poškrábání čočky.

Proto se vždy kontrolujte, kam vydechujete, pokud máte objektiv namířený na sebe.

Nedýchejte na čočku, aby nedošlo k zamlžení nebo mléčné námraze

5. PŘECHOD Z CHLADU DO TEPLA

Ti z vás, kteří nosíte brýle, víte, jaké to je, když přijdete v zimě do tepla. Skla se vám okamžitě zamlží. Stejné to bude i s čočkou našeho fotoaparátu. Je to nashromážděná vlhkost teplého vzduchu na chladném povrchu. Říká se tomu Kondenzace.

A tato vlhkost se dostane do všech malých částí fotoaparátu. Což může být problém pro dlouhodobou životnost naší techniky.

Jak tedy ochránit náš fotoaparát před kondenzací?

Ještě před vstupem do tepla vložte váš foťák ideálně do zipového sáčku, který je po uzavření vzduchotěsný, a nechte jej v něm, dokud se neohřeje na pokojovou teplotu.

Pak jej můžete bezpečně vyjmout, aniž byste se museli kondenzace bát.

Chraňte svůj fotoaparát před kondenzací

6. SLUNEČNÍ CLONA

Když sněží, vločky dopadají na čočku objektivu a tím způsobí výrazné rozmazání obrazu. Můžeme si proti tomu částečně pomoct nasazením sluneční clony, která nám bude čočku alespoň trochu chránit.

Vždy je ale dobré si objektiv při sněžení kontrolovat, aby jsme až doma nezjistili, že máme většinu snímků nepoužitelných kvůli rozmazání.

Používejte sluneční clonu

Na závěr..

Chladné počasí může potrápit nejen nás fotografy, ale také naše vybavení. A určitě není dobré zimu podceňovat, pokud chceme uchovat zdraví sobě i našim fotomazlíkům.

Ano, focení v zimě je náročnější, ale pokud budeme dbát na pravidla, která zmiňuji v tomto článku, dá se to zvládnout, a my si můžeme rozšířit portfolio o spoustu kouzelných fotografií.

Mějte tedy krásné světlo a nezmrzněte,

Zuzka, JNP

Pro více tipů o focení mě sledujte na FB stránce Z. Hrušková – Jak na portrét nebo se přidejte do skupiny Fotím krásné portréty, pokud máte radši Instagram, tak mě najdete na profilu Zuza Hrušková, na You Tube tady tudy a taky mě najdete na Tik Toku

Zuzka Hrušková
Jsem fotografka, lektorka a "zaříkávačka" začínajících a mírně pokročilých fotografů. Předávám své zkušenosti a vědomosti s lehkostí a radostí tak, aby mohl každý rychleji a snadněji začít fotit krásné portréty. Aniž by bylo nutné bojovat se svým fotoaparátem stejně, jako jsem ve svých začátcích bojovala já. Párkrát jsem měla i chuť fotoaparát zahodit a focení se vzdát. To jsem nakonec neudělala a tak můžu své nabyté vědomosti předávat svým klientům. A to mě opravdu naplňuje.
Komentáře
  1. Martin napsal:

    Hodně fajn tipy, díky moc! Já třeba vozím na focení víc těl, takže když přecházím ze zimy do tepla, tak můžu prakticky ihned fotit druhým tělem. Ale pokud má člověk jen jedno tělo, tak je to složitější.

    • No jo, víc těl je super možnost. Šťastný to člověk.. 😀 A jinak děkuji, mám radost, když můžu předávat informace, které pomáhají. 😉

Komentáře nejsou povoleny.