4 důvody, proč z vás ovládnutí přirozeného světla udělá lepšího fotografa/fku

Ovládnout světlo, umět s ním pracovat, vidět ho za jakéhokoliv počasí, vědět, jaký je jeho správný směr, to vše je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete ve focení znát.

Co vše se změní, když budete umět pracovat se světlem?

Změní se hlavně to, že budete umět udělat ze všední scény nevšední, z nudné vykouzlit kouzelnou a třeba z nezajímavé scény fotku, která bude vzbuzovat úžas. Taky se rozhodně budete jako fotografové cítit mnohem sebevědoměji, protože si při focení bez zaváhání poradíte, i když s vámi světlo nebude zrovna spolupracovat.

A to vás bude taky motivovat fotit častěji, protože kterákoli hodina, v kterémkoliv období, pro vás bude výzva vytvořit něco kreativního. Což nezní úplně špatně, když si vezmeme, že mluvíme o něčem, co máme k dispozici zdarma. Alespoň podle mě. ;-D

Asi všem je jasné, že světlo je ve fotografii to nejdůležitější. Protože bez světla není fotky, a bez dobrého světla není dobrá fotka. Světlo taky dodává do snímku atmosféru, vykresluje tvary, utváří nám hloubku, ale také vyvolává i emoce.

To je hlavní důvod k tomu, proč doporučuji poctivě studovat světlo, a práci s ním, abychom se mohli posouvat dál na naší fotografické cestě. A byl to i hlavní důvod k tomu, proč jsem vytvořila svůj zbrusu nový kurz „Klíč k přirozenému světlu“.

A tady jsou slibované 4 důvody, proč se vyplatí světlo studovat:

1. LICHOTIVÉ PORTRÉTY KLIENTŮ

Tím „nejjednodušším“ způsobem, jak lichotit na focení svým klientům, je, správně je nasvítit. U přirozeného světla tedy zvolit jeho správný směr.

Pak můžete klientům minimalizovat vrásky a jiné „neduhy“ na kůži, zeštíhlit je, umocnit atmosféru, vnést do fotografie větší hloubku apod. Je toho spousta a může to značným způsobem posunout vaše fotografie na úplně jinou úroveň.

A to je obzvlášť důležité, pokud máte v plánu se focením lidí opravdu živit. Ovládněte světlo -> posuňte se na vyšší úroveň -> přitáhněte si víc klientů.

Pokud budete totiž umět zachytit své klienty tak, že budou na fotkách vypadat opravdu skvěle, že jim to bude slušet, uberete jim jak na věku, tak na kilech, buďte si jisti, že se vám zvedne zájem o focení mnohonásobně.

2. VYVOLÁNÍ EMOCÍ

To, že nám světlo umožňuje vyfotit fotografii, je jedna věc, ale že prostřednictvím světla můžeme umocnit emoce, a taky vyvolávat emoce, je zase něco zcela jiného.

Ale je to další věc, která bude mít za následek váš posun vpřed. Protože pokud vaše fotografie dokáží u diváka vyvolat jakékoliv emoce, ať už pozitivní nebo negativní, máte vyhráno. To je to, čeho jste chtěli dosáhnout, za čím jste šli.

Protože sami to znáte u sebe. Jak na vás působí slunečné dny v létě, a nebo naopak, deštivé a pošmourné dny na podzim. Může to být skvělý tah, jak působit pozitivně (nebo negativně) na diváka.

3. VĚTŠÍ KREATIVITA

Přirozené světlo je tak rozmanité! Je jiné ráno, jiné v poledne, jiné při západu slunce a zcela jiné za soumraku. Úplně rozdílný je podzimní večer oproti večeru v létě. Taky je obrovský rozdíl , jestli je nebe bez mráčků, a nebo když se přiženou dešťové mraky.

To všechno můžete využít ve svůj prospěch a pořídit ohromně pestré portfolio. Díky přirozeného světla můžete mít zasněné fotografie, temné, děsivé, romantické, pohádkové, magické nebo tajuplné. Stačí začít vědomým pozorováním světla kolem vás a dát prostor vaší kreativitě.

Jakmile jsem se naučila vidět světlo, začaly mě napadat různé motivy, a moje kreativita se začala probouzet. Což posunulo moje fotografie zase o velký kus dopředu. A to byl další důvod k tomu, proč vzniknul můj nový kurz „Klíč k přirozenému světlu“.

4. FOCENÍ ZA JAKÉHOKOLIV POČASÍ

Pochopíte-li, jak s přirozeným světlem pracovat, už nikdy pro vás nebude problém fotit v kteroukoliv denní dobu. Třeba i v pravé poledne na přímém sluníčku. Bez problémů budete vědět, jak jej využít ve svůj prospěch.

Což je výhodné obzvlášť pro ty, kteří nechtějí v létě vstávat třeba ve 4 hodiny ráno, nebo strašit venku do 22 hodin, aby využili zlaté hodinky. Proto je nejlepší vědět to, jak správně využít přirozené světlo, abychom mohli bez obav fotit kdy se nám zrovna chce a nebo když máme právě čas.

Díky tomu budete zase o dost sebevědomější, což vás bude motivovat posouvat vaše limity dál, chtít zkoušet nové věci, hledat zajímavé způsoby co udělat jinak, nevšedněji.. Což znamená, že se bude probouzet vaše kreativita, juchůů! 😀

Moje rada na závěr tedy zní, studujte světlo, učte se s ním pracovat, využít ho ve svůj prospěch, naučte se pravidla, jak jej správně používat, a zaručuji vám, že se posunete o neuvěřitelný kus dopředu a budou z vás mnohem sebevědomější fotografové a fotografky!

A pokud nevíte, kde a jak začít, zvu vás do svého zbrusu nového kurzu „KLÍČ K PŘIROZENÉMU SVĚTLU“ aneb Dechberoucí portrét za každého počasí. Najdete v něm ty nejdůležitější informace k tomu, jak se naučit pracovat s přirozeným světlem, jak jej využít ve svůj prospěch, a taky jednoduché triky, jak najít to nejlepší světlo a jeho směr na focení.

A pokud se vám článek líbil, sdílejte jej, aby se dostal i k ostatním fotografům. Mám pak motivaci tvořit pro vás dál. A pokud máte jakýkoliv dotaz nebo cokoliv, co bych měla vědět, napište mi to do komentářů níže.. 😉

Budu se na vás těšit zase někdy příště tady, nebo jinde.. 😉

Zuzka, z JNPčka

Pro více tipů o focení mě sledujte na FB stránce Z. Hrušková – Jak na portrét nebo se přidejte do skupiny Fotím krásné portréty, pokud máte radši Instagram, tam mě najdete na profilu Zuza Hrušková, na You Tube tady tudy a taky Tik Tok

Zuzka Hrušková
Jsem fotografka, lektorka a "zaříkávačka" začínajících a mírně pokročilých fotografů. Předávám své zkušenosti a vědomosti s lehkostí a radostí tak, aby mohl každý rychleji a snadněji začít fotit krásné portréty. Aniž by bylo nutné bojovat se svým fotoaparátem stejně, jako jsem ve svých začátcích bojovala já. Párkrát jsem měla i chuť fotoaparát zahodit a focení se vzdát. To jsem nakonec neudělala a tak můžu své nabyté vědomosti předávat svým klientům. A to mě opravdu naplňuje.