10 tipů, jak uvolnit modelku/klientku na focení

Pokud fotíme lidi, naše práce jakožto fotografa, nezačíná focením, ale něčím mnohem náročnějším (mimo jiné) – uvolněním naší modelky/klientky. A to je jedna z nejobtížnějších disciplín, které musíme jako fotografové zvládnout, protože pokud bude modelka při focení strnulá, půjde to na snímku poznat.

Takže tady je 10 ověřených možností, jak modelku/klientku uvolnit:

1. CO BUDE?

Pokud k vám přijde modelka/klientka poprvé, nezná vás ani to, jak pracujete. K tomu je v úplně cizím prostředí. Proto je dobré se vzájemně představit, ideálně si hned potykat (což samo o sobě částečně prolomuje ledy ), a seznámit modelku s tím, co se bude dít dál. Co ji čeká ( vizáž, líčení..), kde a co se bude fotit, jak bude focení probíhat..

Zkrátka je potřeba modelce podat informace, které jí udělají jasno „do čeho vlastně jde“, a co ji čeká. To ji uklidní a pomůže uvolnit.

2. VIZÁŽISTKA

Spolupracujete s vizážistkou? Ano? Skvělé! Je ukecaná? Hodně? Ano? Ještě lepší!

Hodně komunikativní a sdílná vizážistka, která vás ještě zvládne mezi řečí při líčení modelky i pochválit, vám udělá obrovskou službu právě při uvolnění modelky, kdy ji tak trochu „zpracuje“ předem.

3. CO MÁ RÁDA?

Zjistěte, co má vaše modelka ráda, co ji baví, co je blízké jejímu srdíčku. Pak se s ní o tom začněte bavit. Jakmile bude vyprávět o věcech, které má ráda a jsou jí blízké, uvolní ji to a navíc jí tím můžete krásně rozzářit oči.

4. HUDBA

Máte možnost pustit při focení hudbu? Ano? Výborně!

Zeptejte se modelky, co ráda poslouchá a pak jí tuto hudbu pusťte. Oblíbené skladby přivedou modelku do uvolněné nálady a vaše modelka se bude cítit příjemně.

5. POHYB

Pustili jste modelce hudbu? Skvělé! Teď ji nechte, aby si trochu zatancovala.

Pokud se stydí tancovat, postačí i nějaký jednoduchý pohyb – otočka, poskočení, zkrátka něco, u čeho bude muset trochu rozhýbat tělo a tím uvolnit napětí ve svalech. ( jde samozřejmě i bez hudby )

6. POCHVALA

Zapamatujte si, že by neměla existovat žádná negativní komunikace mezi vámi a vaší modelkou/klientkou. Vždy byste ji měli JEN chválit a lichotit jí.

Nikdy modelce/klientce neříkejte, že jí to nesluší, že takto vypadá tlustá, že tohle vypadá hrozně apod. Tím si modelku jen znejistíte a opět bude strnulá. Navíc tím podrýváte svou vlastní profesionalitu, když nevíte, jak pózovat, aby to modelce/klientce před vaším objektivem slušelo.

7. VLASTNÍ REAKCE

Pamatujte, že každý člověk, který se vám postaví před objektiv, bude v průběhu focení sledovat a hledat vodítka, jak mu to jde.

Takže bude pozorovat vaši mimiku, tón hlasu i vzdechy. Naučte se při focení držet si úsměv nebo aspoň neutrální výraz, i když se vám třeba něco ne úplně povedlo.

Váš úsměv dodá člověku jistotu, že je všechno v pořádku a probíhá dobře.

8. POVEDENÉ SNÍMKY

Během focení taky občas modelce ukažte (ne neustále a všechny) opravdu povedené fotky, a s nadšením jí říkejte, jak jsou skvělé a moc se vám líbí.

Modelku to potěší a uklidní.

9. REKVIZITY

K uvolnění modelky může taky výborně pomoct nějaká rekvizita, kterou jí dáme do rukou. Tím, že zaměstnáme modelčiny ruce, odpoutá pozornost od objektivu.

10. PROFESIONÁL

Výsledek celého focení stojí vždycky na nás. My, jakožto fotografové, neseme tu zodpovědnost, my musíme být ti profesionálové. A podle toho bychom měli na focení i vystupovat a působit.

Tím si získáme modelčinu důvěru, a ona nám pak bude věřit, že to všechno dobře dopadne a uvolní se.

Tip na závěr – buďte sami sebou – pokud např. neumíte vyprávět vtipy, nesnažte se modelku uvolňovat jejich vyprávěním. Znervózníte tak sami sebe a to bude vnímat i vaše modelka.

Na závěr..

Tak, díky těmto 10 tipům už víte, jak svou modelku/klientku před objektivem uvolnit. Ale víte, jak s ní pracovat dál? Jak ji správně napózovat, aby jí to slušelo? Jaké jsou základní slušivé pózy vestoje, vsedě i vleže?

Pokud máte s pózováním žen problém, pak právě pro vás jsem připravila on-line kurz 7 DNÍ K LEPŠÍMU PÓZOVÁNÍ ŽEN, který je zcela ZDARMA.

Stačí se do něj zaregistrovat a hned vám přijde do schránky první lekce. Pokud vás kurz zaujal, můžete se do něj zaregistrovat TADY

Zuzka Hrušková
Jsem fotografka, lektorka a "zaříkávačka" začínajících a mírně pokročilých fotografů. Předávám své zkušenosti a vědomosti s lehkostí a radostí tak, aby mohl každý rychleji a snadněji začít fotit krásné portréty. Aniž by bylo nutné bojovat se svým fotoaparátem stejně, jako jsem ve svých začátcích bojovala já. Párkrát jsem měla i chuť fotoaparát zahodit a focení se vzdát. To jsem nakonec neudělala a tak můžu své nabyté vědomosti předávat svým klientům. A to mě opravdu naplňuje.